5 ימים בוילנה

רשמים מהביקור:
אנחנו מסיימים עכשיו ביקור בן 5 ימים בוילנה עם שני מתבגרים ופעוט. בניכוי יום ההגעה והחזור- 3 ימים נטו לטיול שמספיקים בהחלט.
תחבורה– Bolt מעולים. בהגעה הציע לנו נהג מונית 25€ למלון, חייכנו בנימוס והזמנו בולט ב-6€. זה אגב התעריף הכללי כי העיר עצמה קלה לטיול ברגל (גם עם עגלה) ואם מתעייפים, כמה דקות בולט ואתם במלון. בולט מהשדה עם חמשה עלה 6€ מורידים את האפליקציה- לדעתי פעיל כל הזמן כי זו החלופה המקומית לאובר
הערה נוספת- יש אופציה בבולט למונית עם בוסטר לילדים; בולט xl לרכבים גדולים ובולט מונגש לנכים.
העיר סופר ידידותית לאופניים מה שאומר גם לעגלות ולדעתי גם לנכים- שטוחה יחסית.
מלון– לקחנו את הילטון גרדן אין. על בשדירה המרכזית אבל בקצה הצפוני שרחוק 15 דקות הליכה מהעיר העתיקה ואוזופיס. לא פאר מטורף אלא יוקרה שקטה- ארוחת בוקר מצוינת ושקט מאד.
מסעדות- חששתי מרמת האוכל כי זו מזרח אירופה אבל מה אומר, מדהים וזול. מסעדת Dine נמצאת מול המלון , דרגת מישלן וגם לצמחונים יש מענה מכבד. יש המון מסעדות ברמה גבוהה- שווה להזמין מקום מראש אבל לא חובה. בעיר העתיקה מומלץ להזמין מקום בGeorgian House, כי תמיד מלא שם ובצדק- הכל טעים וזול! יש המון בתי קפה מצוינים וכיאה למזרח אירופה- קפה ועוגה זה מוסד מכובד.
מה לא? קאן קאן פיצה וזו רשת. הכל היה מאכזב אבל לפחות זכיתי לחויה שאיטלקים היו עושים אחריה חרקירי: פיצה צמחונית הגיעה עם מלפפון, עגבניה ומיונז (???).
העיר העתיקה משוחזרת ויפיפיה, תענוג להסתובב ברגל ושימו לב שבחלק מהבניינים מסתתרים להם מאחורי דלת רגילה, מיני קניונים ופסאזים. אוזופיז היא כמו נווה צדק גדולה מלאת גלריות , כיף.
מעבר למרכז העיר- שמים לב שהעיר נמצאת בפיתוח מתמיד , יפה לראות ששואפים מערבה .
מוזיאון חובה בעיניי, גם אם לא קל לעיכול- מוזיאון הקגב. שתי הקומות העליונות לא קלות אבל המרתפים זה נוק-אאוט . מסביר את ההתעקשות לעצמאות והתמיכה הבלתי מסויגת באוקראינה. ביקרנו ביום שהגיעו יחידות הצבא המקומי ליום מור״ק , ככהנ לאור ההתרחשויות.
יהדות- אחרי שפחות התלהבתי לנסוע לפונאר עם ילדים קטנים , היינו במוזיאון השואה הקטנטן בעיר (בניין עץ ירוק). תצוגה מאד מיושנת. חשובה אבל מיושנת מאד. הכרטיס שם תקף גם למרכז הקהילה היהודית שם יש תערוכה של שני אמנים כרגע- המתחלפת של אריק משהו (לא מעניינת בעיניי) אבל סמואל בק, יליד וילנא- משהו מדהים. סוריאליזם יהודי ומאד יפה .
לא הספקנו את מוזיאון וילנא לאומנויות אבל למי שמתעניין, יש גלריה פרטית בשם Tartle וחייבים לקנות כרטיסים מראש וגלריה בשם Tomu- אחת מול השניה באוזופיז, אמנות ארט דקו והעילית של ליטא, אנחנו אהבנו מאד .
עוד יהדות- עשינו סיור רגלי במשך חצי יום בין אתרים יהודיים ובעיקר ראינו עזובה והזנחה (המרכז היהודי למדעים שאירח את פרויד ואיינשטיין- בניין מפואר שהשנים עשו לו בעיקר רע). בית הכנסת היחיד ששרד לא מקבל תיירים, רק ראינו מבחוץ.
קניות– כשעלה לילדים מפלס השואה, תפסנו בולט לקניון אקרופוליס שנחשב הטוב ביותר. בואו מוכנים לתבוסה: הכל במחירים יקרים יותר או זהים למערב אירופה. בקיצור, תשמרו את השופינג לברלין.
מוצר מקומי נוסף הוא הענבר- בעיר העתיקה יש מוזיאון חינם מומלץ והסיור קצר. כמה שרציתי לקנות משהו למזכרת, לא מצאתי משהו שתפס אותי אבל אולי תמצאו אתם.
לקחתי איתי בחזור קצת דבש מקומי וסיידר (טעים!).
מפורסם גם הmead המקומי שהוא סוג של ליקר דבש- ניסיתי כמה סוגים והיה קשוח מאד, לא מומלץ בעיניי.
בגזרת האלכוהול- מחירי בדיחה, באמת. בירות מקומיות מצוינות ובגודל מכובד +++(יש מבשלה בקובנה ששכחתי את שמה, Porter משהו וואו, ואני רגילה לבירות . טראפיסט בלגיות)
מה שכן- רציתי לקנות אלכוהול בערב ודודה כבודה שלפה לי את הבקבוקים מהיד וסימנה בזעף שאסור לקנות אלכוהול אחרי 20:00 בחנויות- כנראה מגבלת קורונה שטרם בוטלה.
הערה נוספת- השדה פיצי, שעתיים לפני זה מעל ומעבר. הביטחון לא בדיוק שירותיים ואם יש לכם ילדים- למעלה יש משחקיה קטנה חינמית וספריה שמהווה מפלט שקט (אחת מול השניה, שעשע אותי מאד). הלאונג׳ סבבה חוץ מהדייל שלא מסביר פנים בלשון המעטה (״למה נראה לכם שאתם יכולים להיכנס לפה?״ – כי יש לנו כרטיס חבר; ״אתם חוזרים לטורקיה״ בזעף -לא, אנחנו להולנד. ממש גזען בלתי נסבל).
חשוב לציין שרובם המוחלט של האנשים (לא רק צוות המלון או נותני שירותים) מקסימים ומסבירי פנים!
לסיכום- תביאו נעליים נוחות, ותיהנו מהעיר כי יש מה להציע!!
ודיאטה תשמרו בבית, לא פה 😂
תודה רבה למטיילת Liron Vwb על שיתוף סיכום הטיול שלה בקבוצה הסודית שלנו!

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בליטא מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על וילנה!