קתדרלת וילנה (Vilnius Cathedral)

בלב ליבה של העיר וילנה, בכיכר המרכזית הנושקת לגבעת העיר בה שוכן מגדל גדימינאס, מגדל האבנים הכתמתם, ניצבת קתדרלה לבנה מפוארת.

קתדרלת וילנה, הידועה רשמית בשם הקתדרלה בזיליקת סנט סטניסלאוס וסנט לדיסלאוס (The Cathedral Basilica of St. Stanislaus and St. Ladislaus), היא קתדרלה רומית- קתולית שנבנתה במאה ה-13. הקתדרלה מושכת אליה עשרות אלפי מבקרים במהלך חודשי השנה המגיעים לצפות ביופייה הארכיטקטוני המרהיב ופנים הכנסייה המפואר.

סיפורה של הקתדרלה:

את הכנסייה הראשונה ששכנה בכיכר המרכזית בעיר הקימו כבר במאה ה-13, תחת שלטונו של המלך מינדאוגס (King Mindaugas), מלך ליטא הראשון. הכנסייה נבנתה בסגנון רומי ומשכה אליה מאמינים רבים שהתגוררו בעיר הקטנה דאז- וילנה .

לאחר מותו של המלך מינדאוגס, עלו לשלטון שליטים שזנחו את האמונה הנוצרית, והכנסייה הוסבה למקדש פגאני.

בשנת 1387, בהוראת הדוכס הליטאי ולדיסלב (Władysław II Jagiełło) השני שהיה מאמין גדול בדת הנוצרית, החלה להיבנות קתדרלה גותית מפוארת.

בשנת 1419, שריפה גדולה בכנסייה כילתה חלקים נרחבים ממנה וגרמה נזק רב, אז הוחלט לבנות כנסייה חדשה, מרשימה אף יותר. הכנסייה החדשה שימשה כמוקד עלייה לרגל מכל רחבי ליטא, והייתה לאחד מן המקומות הקדושים במדינה, שכן הוכתרו בכנסייה זו כל הדוכסים הליטאים ואנשי דת ומדינה ליטאים.

לאורך השנים הכנסייה נבנתה וחוזקה, כאשר הוספו לה פסלים, קפלות ועוד שהפכו אותה למפוארת ויפהפייה.

בשנת 1950, תקופת השלטון הסובייטי, קתדרלת וילנה נסגרה ונהפכה למחסן ומאוחר יותר לאולם קונצרטים. רק בשנת 1988 הוחזרה הקתדרלה לשימוש וביום פתיחתה מחדש משכה אליה הקתדרלה מאמינים רבים מכל רחבי האזור.

כיום, קתדרלת וילנה היא סמל לחוזק ולפאר של הממלכה הליטאית, והקתדרלה נחשבת לאחד מאתרי הביקור הפופולאריים בבירת ליטא המקסימה.

הביקור בקתדרלת וילנה:

התקדרלה המפוארת מכילה מספר מונומנטים שאסור למבקריה לפספס, החל מציורי הקיר העתיקים שמעטרים את קירות פנים הכנסייה, ועד פסלים מרהיבים שנמצאים בכל רחבי הקתדרלה.

עוד לפני כניסתכם לכנסייה תוכלו להתפעל מהמבנה הבהיר המרשים שלה, ותוכלו למצוא בחלק התחתון של חזית הכנסייה שישה פסלים מרהיבים, פסליהם של משה ואברהם מהתנ"ך, ופסליהם של ארבעת האוונגליסטים. על גג מבנה הכנסייה עומדות שלוש דמויות – סטניסלאוס הקדוש, הלן הקדושה וסנט קזימיר, שנחשבים קדושים לדת הנצרות ולעיר וילנה.

אל תפספסו ביקור בקפלה של קזימיר הקדוש (Chapel of St. Casimir). קפלה זו, היא קפלה יפהפיייה בסגנון בארוק עם ציורי קיר המתארים את חייו של הדוכס של ליטא, קזימיר הקדוש. בקפלה זו גם נקבר קזימיר, והיא נחשבת לאתר דתי ומדיני חשוב. הסתכלו בין ציורי הקיר, ביניהם נמצאים ציוריו של מיכלאנג'לו פאלוני, צייר איטלקי שמציגים את הניסים הרבים שקרו לאחר מותו של קזימיר הקדוש.

במקום תוכלו למצוא את קברו של ויטאוטס הגדול, שהיה דוכס ליטא בין השנים 1392-1430 ונחשב לדמות היסטורית נערצת במדינה.

אל תפספסו את יצירת האמנות " THE SAPIEGA MADONNA", ציור ובו מריה הקדושה המחזיקה את ישו לצדם של הקדוש פרנסיס וסנט ברנרדין. הציור מהמאה ה-16 נחשב לקדוש ביותר, והועבר ממוזיאון האמנות של ליטא לקתדרלת העיר בכדי לעטר את הקתדרלה המפוארת.

Vilnius Cathedral
Vilnius Cathedral

מגדל הפעמונים של הקתדרלה:

בסמוך לקתדרלה המרשימה, תוכלו למצוא מגדל מרשים המתנשא לגובה של 57 מטרים. מגדל זה, הנקרא מגדל הפעמונים של וילנה, הוא אחד מהמבנים ההיסטוריים בעיר.

המגדל נבנה כבר במאה ה-13, עם בנייתה של הכנסייה, במטרה לשמש כמגדל הגנה לטירת וילנה. רק במאה ה-16 המגדל הוסב למגדל הפעמונים של קתדרלת העיר.

מגדל זה מכיל מספר פעמונים עתיקים, הגדול ביניהם, שנקרא "פעמון וילנה" הוא פעמון עצום במשקל של 7,000 ק"ג. גם בימינו תוכלו לשמוע את פעמוני המגדל מצלצלים בשעות העגולות.

גולת הכותרת של מגדל הפעמונים הוא הטיפוס במדרגות המגדל הצרות אל מרפסת התצפית, המציעה נוף פנוראמי מרהיב אל עבר העיר העתיקה של וילנה. יש לקחת בחשבון שהטיפוס מצריך עלייה במדרגות רבות וצרות, אך המאמץ ללא ספק משתלם.

Vilnius Cathedral

מידע חשוב:

כתובת הכנסייה: Šventaragio g, Vilnius.

שעות פתיחת הכנסייה: הכנסייה פתוחה בכל יום בין השעות 6:00-18:00 (בימי ראשן הכנסייה פתוחה עד השעה 19:00).

ניתן לקחת הדרכות וסיורים בקתדרלה, או לבקר בה באופן עצמאי.

שעות פתיחת מגדל הפעמונים: כל יום מלבד ימי ראשון בין השעות 10:00-19:00.

העלייה למגדל הפעמונים כרוכה בתשלום ומומלץ לקנות כרטיסים מראש.

אלו המגיעים לוילנה בתקופת חג המולד יוכלו למצוא בכיכר הכנסייה את שוק חג המולד הרשמי של העיר, שוק מושקע ומפואר הכולל עשרות דוכנים של אוכל מקומי, יין חם ומזכרות. במרכז הכיכר בחודשי הכריסמס תוכלו למצוא עץ חג מולד ענק

עוד משהו פיקנטי ששווה לדעת!

לסיכום, הקתדרלה של וילנה היא ללא ספק אחד מאתרי החובה בעת הביקור בעיר. לקתדרלה המרשימה סיפור היסטורי מרתק והביקור בה ייקח אתכם למסע בן מאות שנים בהיסטוריה של ליטא ובתרבות העיר וילנה.

אל תפספסו את קפלת קזימיר הקדוש ועלייה לתצפית הפנוראמית ממגדל הפעמונים הסמוך.

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בליטא מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על וילנה!